Ob svetovnem dnevu knjige, ki ga obeležujemo 23. aprila, po vsem svetu potekajo aktivnosti v okviru Noči knjige – dogodka, ko mladi in malo manj mladi v šolah, knjižnicah in kulturnih ustanovah berejo, ustvarjajo, predvsem pa uživajo v svetu knjig. Letos smo se znova tudi na 2. osnovni šoli Slov. Bistrica pridružili projektu, v sklopu dogodka so nam iz Amnesty International Slovenija podarili knjigo Tri vprašanja: po zgodbi Leva Tolstoja, katere avtor je Jon J. Muth.
Letos so pri projektu sodelovali šestošolci. Najprej smo se pogovarjali o vprašanjih, o katerih le redko razmišljamo, in sicer: kdo je za njih najpomembnejši, katera dejanja so prava dejanja in kdaj je pravi čas, da naredimo določeno dejanje. Gre za vprašanja, o katerih je razmišljal tudi glavni junak knjige Nikolaj. Sam je poprosil za pomoč pri iskanju odgovorov svoje prijatelje. Ker mu prijatelji kljub prizadevanju pri tem niso znali pomagati, se je po nasvet obrnil k Levu, staremu in modremu želvaku, za katerega je bil prepričan, da bo poznal vse tri odgovore. A na koncu si je Nikolaj s svojim ravnanjem nanje odgovoril kar sam.
Spoznali smo, da je vsak razmišljal drugače, Nikolajevi prijatelji in tudi mi; ni bilo napačnih odgovorov, namreč za vsakega izmed nas je najpomembnejši drug. Učenci so tako spoznali, da smo si med sabo različni, kljub temu pa nas ta drugačnost ne razdružuje in omejuje, da bi postali med sabo dobri prijatelji. Knjiga nam sporoča, da je primeren čas za neko dejanje sedanji trenutek, da smo najpomembnejši mi sami in ljudje, ki so ob nas, ter da je pravo dejanje vedno skrb za to, da si med seboj pomagamo.
Sledil je pogovor o dobrih dejanjih, ki so jih naredili. Razmišljali so, kaj bi spremenili v svetu, da bi bil lepši in bolj prijazen. Na koncu so to tudi napisali in ilustrirali.
Učenci so navedli, da si želijo spremembe, kot so:
- manj onesnažen planet,
- nič več vojn in lakote,
- večje sočutje do ljudi,
- več kvalitetnega druženja z družino,
- dostopnost pitne vode za vso svetovno prebivalstvo …
Nato smo ustvarili plakat z napisom Idealni svet. Plakat je postal pisan, barvit, edinstven, tako kot je 6. a. Namestili smo ga na oglasno desko na hodniku, da nas spodbuja k dobrim dejanjem, k strpnosti, sprejemanju drugačnosti in hvaležnosti, da imamo prav si nekoga, ki je za nas najpomembnejši.
Vtisi učenke
Maruša: »Pravljica mi je bila všeč. Že kar nekaj časa nismo sedeli v učilnici na tleh v krogu in poslušali, kako nam učiteljica bere pravljico. Moram reči, da je sporočilo knjige res globoko, čeprav je branje lahkotno. Nauči nas, da moramo v življenju delati dobra dejanja.
Mentorica: Katja Leva